تبلیغات
 قلب قرآن - ماجرای لیلة‌المبیت و سوره‌ی مبارکه‌ی یس
ماجرای لیلة المبیت از این قرار است كه وقتی خبر پیمان پیامبر(ص) با مردم یثرب به منظور تشكیل حكومت اسلامی به مشركان مكه می‌رسد، آنان به منظور جلوگیری از عزیمت پیامبر(ص) به این شهر، در «دارالندوه»، جمع می­شوند و تصمیم می­گیرند كه افرادی از خانواده های قریش، به اتفاق و در یك شب، به كشتن ایشان اقدام كنند. آنان در شب هجرت، بیرون خانه پیامبر(ص) اجتماع و آن خانه را محاصره می كنند.

رسول گرامی(ص) كه پیش تر، به خواست خدا، از این مسئله باخبر شده بودند، آن را با حضرت علی(ع) در میان می‌گذارند و ایشان هم می‌پذیرند كه آن شب را به جای پیامبر(ص) در بستر مباركشان بخوابند و برد یمانی سبز رنگ آن حضرت را بر سرشان بكشند، تا كسی متوجه نشود كه علی(ع) ، محمد(ص) نیست به این ترتیب، پیامبر(ص) از غفلت مشركان استفاده می كنند و در همان شب به سوی مدینه هجرت می فرمایند.

صبحگاه، وقتی علی(ع) از جای خود بر می خیزند و مشركان مكه متوجه می شوند كه رسول خدا(ص) از دسترس ایشان خارج شده، با تعجب و خشم از علی(ع)می پرسند كه محمد(ص) كجاست؟

ایشان فرمود: شما گفتید از شهرتان بیرون رود، او هم بیرون رفت. مشركان در آن لحظه علی(ع) را رها می كنند و به جستجوی رسول خدا(ص) می پردازند، اما در مسیر هجرت هم با امداد های غیبی، آنان نتوانستند پیامبر خدا را بیابند و ایشان به سلامت، به یثرب رسیدند.

هدف از نقل این داستان، بیان مشابهت ماجرای لیلة المبیت و ماجرای نزول سوره ی یاسین است كه در آن جریان، سوره‌ی یاسین، پیامبر(ص) را از چنگال مشركان نجات داد و در لیلة المبیت، انسان كامل، یعنی حضرت علی(ع).

اگر به كاركرد این دو بنگریم، به پیوندی ویژه میان انسان كامل كه قلب عالم امكان و سوره‌ی یاسین كه قلب قرآن است، پی می بریم و در می یابیم كه هر فضیلتی كه برای سوره یاسین بیان شود، برای امامان معصوم(ع) نیز شایان ذكر است و هر معجزه و كرامتی كه از امامان معصوم(ع) دیده‌ایم، در سوره یاسین هم می توانیم مشاهده كنیم.

گفتنی است كه در ماجرای لیلة المبیت نیز سوره یاسین بی­‌تاثیر نبوده است چرا كه وقتی رسول خدا(ص) پنهانی از خانه خارج می شدند، آیه ۹ سوره یاسین ﴿و جعلنا من بین ایدیهم سداً و من خلفهم سداً فاغشیناهم فهم لایبصرون را تلاوت می‌فرمودند.


طبقه بندی: محتوای سوره یس، روایات و احادیث، آثار دهگانه قرائت سوره یس، نظام نور و ظلمت در سوره‌ی یس، فضیلت سوره‌ی مبارکه‌ی یاسین، تاثیر سوره یاسین در جسم و جان انسان،
برچسب ها: ماجرای لیلة المبیت، پیمان پیامبر با مردم یثرب، هجرت پیامبر اکرم به مدینه، خوابیدن حضرت علی بجای پیامبر در بستر ایشان، قلب قرآن، آیه ۹ سوره یس،
دنبالک ها: شأن نزول و نقش سوره مبارکه یاسین در حل مشکلات،
تاریخ : پنجشنبه 1 بهمن 1394 | 03:06 ب.ظ | نویسنده : مرضیه جعفری | نظرات

  • paper |