تبلیغات
 قلب قرآن - جایگاه والای سوره یاسین در قرآن و روایات
علامه طباطبایی (ره) در تفسیر شریف المیزان می فرمایند:
غرض این سوره بیان اصول سه گانه دین است، چیزى که هست نخست از مسئله نبوت شروع کرده، حال مردم را در قبول و رد دعوت انبیا بیان مى کند، و مى‌فرماید که:
نتیجه دعوت حق انبیاء، احیاى مردم است ، و اینکه آنان در راه سعادت واقع شوند و حجت را بر مخالفین تمام کند، و به عبارت دیگر تکمیل هر دو دسته مردم است، عدّه اى را در طریق سعادت، و جمعى را در طریق شقاوت.

آنگاه این سوره بعد از بیان مسأله نبوت، منتقل مى شود به مسأله توحید، و آیاتى چند از نشانه هاى وحدانیت خدا را برمى شمارد، و سپس به مسأله معاد منتقل شده ، زنده شدن مردم را در قیامت براى گرفتن جزا، و جداسازى مجرمین از متقین را بیان نموده سپس سرانجام حال هر یک از این دو طایفه را توصیف مى کند.

و در آخر دوباره به همان مطلبى که آغاز کرده بود برگشته، خلاصه اى از اصول سه گانه را بیان، و بر آنها استدلال مى کند و سوره را ختم مى نماید.

و از آیات برجسته و بسیار علمى این سوره آیه ((انما امره اذا اراد شیئا ان یقول له کن فیکون فسبحان الّذى بیده ملکوت کل شى ء و الیه ترجعون )) است، پس این سوره شأنى عظیم دارد، چون هم متعرض ‍ اصول سه گانه است و هم شاخه هایى که از آن اصول منشعب مى شود.


منبع: ( ترجمه تفسیر المیزان ، ج ۱۷ ، ص ۸۹)طبقه بندی: آشنایی، محتوای سوره یس، شگفتی های آفرینش در سوره یس، نظام نور و ظلمت در سوره‌ی یس،
برچسب ها: یس، سوره یس، تفسیر المیزان، توحید در یس، نبوت در یس، دعوت حق انبیای الهی در یس، معاد در یس،
تاریخ : یکشنبه 4 بهمن 1394 | 10:21 ب.ظ | نویسنده : مرضیه جعفری | نظرات

  • paper |