تبلیغات
 قلب قرآن - سلام خدا بر مومنین و بهشتیان
هُمْ وَأَزْوَاجُهُمْ فِی ظِلاَلٍ عَلَى الأَرَائِكِ مُتَّكِئُونَ۵۶
آنها و همسرانشان در سایه های قصرها و درختان بهشتی بر تختها تکیه زده اند

لَهُمْ فِیهَا فَاكِهَةٌوَلَهُم مَّا یَدَّعُونَ۵۷
برای آنها در بهشت میوه بسیار لذت بخشی است ٬وهر چه بخواهند در اختیار آنان خواهد بود

سَلاَمٌ قَوْلاً مِن رَّبٍّ رَّحِیمٍ ۵۸
بر آنها سلام و درود الهی است این سخنی است از سوی پروردگاری مهربان

وَامْتَازُوا الْیَوْمَ أَیُّهَا الْمُجْرِمُونَ
۵۹

و به آنها می گویند:جدا شوید امروز ای گنهکاران

آن روزى كه هولها و سختیها و شدتهاست، بهشتیان سرگرم هستند در حالى كه متنعم‏اند در لذتها و سرورها. خوفى براى آنها نیست بلكه التفاتى است که به آن هوسها ندارند.
بر تختهایى الهى، خود و همسرانشان در زیر سایه الهى تكیه زنند
براى بهشتیان میوه‌‏هاى بهشتى است؛ اشتراك در لفظ است و اختلاف در حقیقت. میوه بهشتى را كسى در این عالم نمی‌‏تواند تصور كند كه چگونه است؛ نه گفتنى و نه درك كردنى است، . آنچه در این عالم بخواهد توصیف كند، حقیقتش غیر آن است. آنچه بخواهند و آرزو كنند آماده است و برایشان فراهم است.

سلم قولاً من رب رحیم
. سلام به تو است و خبرش لهم است. وجوه دیگرى نیز ذكر شده است: قولاً هم مفعول یا حال باشد. سلام بر بهشتیان در حالى كه این سلام از طرف پروردگار مهربان است.
ظاهر آیه شریفه این است كه سلام بلا واسطه از طرف رب‏‌العالمین است، سلام‏هایى كه براى اهل ایمان است با واسطه است. ساعت مرگ از طرف ملك‏‌الموت و اعوان او به مؤمنین سلام مى‏‌شود از آن جمله سلام با واسطه. پس از آنكه مؤمن بر تخت سلطنتى بهشتى قرار گرفت، دوازده هزار ملك از طرف رب‌‏العالمین براى منزل مباركى مى‏‌آیند.

مأمورین مى‏‌گویند مؤمن فعلاً با حور است. خواهش مى‏‌كنند اذن حضور بدهد. امروز روز عزت و ظهور عظمت مؤمن است. از هر درى ملائكه وارد مى‌‏شوند  مى‏‌گویند:
 سَلامٌ عَلَیْكُم بِمَا صَبَرْتُمْ؛ درود خدا بر شما باد به سبب صبرى كه در دنیا كردید! صبر كردید، تكالیف را انجام دادید، در برابر بلاها و سختیها صبر كردید، در برابر گناهان، بردبارى نمودید، بهشت جاى صابرین است. بدون صبر، كسى به بهشت نمى‏‌رسد. این مقام و درجه در برابر صبرهاى شما در دنیاست كه خوب جایگاهى است. اى مؤمن منزل مبارك.

 مژده كه این دستگاه از بین رفتنى نیست و تو هم همیشگى هستى.  طبقه بندی: آشنایی، محتوای سوره یس، تاثیر سوره یاسین در جسم و جان انسان،
برچسب ها: یس، سوره یس، آیات ۵۶ الی ۵۹، بهشت و دوزخ، دستگاه ماندنی، نعمتهای بهشتی، تخت الهی،
تاریخ : شنبه 17 بهمن 1394 | 08:35 ب.ظ | نویسنده : مرضیه جعفری | نظرات

  • paper |